وقایع اتفاقیه...

سال نو بر همهٔ دوستان مبارک باد. امیدوارم در این سال، همیشه و همیشه، سلامتی همراهتان و شادی در جانتان باشد.

در میان این‌همه بی‌خبری از همه چیز و همه جا، دو اتفاق فرهنگی کمی حال و هوای این‌روزهایم را بهتر کرد و آن هم انتشار دو کتاب است؛ یکی دل‌نوشته‌های دوست بسیار عزیزم، حسن قریبی، که با عنوان ما شهیدان یک اتفاقیم چند روزی است دلمان را با خودش می‌برد و آن دیگری، کتابی است از مرحوم شمس‌العلمای گرکانی با عنوان قطوف الربیع فی صنوف البدیع، که چهار ـ پنج سالی با آن کلنجار رفتم و سرانجام در شلوغی‌های این سال‌ها آن را به چاپ رساندم.

مجموعهٔ اشعار حسن قریبی شامل شعرهای دههٔ هشتاد او در قالب‌ها و مضامینی متنوع است که عمده‌ترین آن‌ها را غزل‌های اجتماعی به خود اختصاص داده‌است. این مجموعه شامل 75 شعر، به‌همراه مقدمهٔ مبسوطی از شاعر است که انتشارات رسانهٔ اردیبهشت آن را در 100 صفحه و با شمارگان 3000 نسخه، به بهای 1600 تومان منتشر کرده‌است.

و اما کتاب قطوف الربیع، نوشتهٔ حاجی میرزا محمدحسین قریب، ملقّب به شمسالعلما و متخلص به ربّانی است که در سال 1222 ش، مطابق با 1262 ق، در گرکان، از توابع آشتیان اراک و در نزدیکی تفرش و فراهان ــ که سابقاً «وره» نامیده میشد ــ به دنیا آمد. استاد بزرگوارم، دکتر اصغر دادبه، مقدمه‌ای عالمانه در باب سیر آثار بلاغی و جایگاه قطوف الربیع فی صنوف البدیع بر این کتاب نوشته‌اند. همچنین یادداشتی از سرکار خانم دکتر بدرالزمان قریب، نوهٔ مرحوم شمس‌العلما، نیز در ابتدای این مجموعه آمده‌است.

فرهنگستان زبان و ادب فارسی این کتاب را در 325 صفحه (هشتادودو + 243) و با شمارگان 1000 نسخه، به بهای 7000 تومان منتشر کردهاست. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.

/ 6 نظر / 57 بازدید
فرهاد

مبارک است رفیق گرمابه و گلستان. البته الان نه از گرمابه خبری هست و نه از... ولی خوب از دلتنگی و ...خبر زیاد است...

کرگدن

جیگر النگوهات نشکنه با این آپدیت های خبری فرهنگی ! خودت خوبی مری ؟ خانومت خوبه ؟ اوضاع مرتبه ؟

میرزاقلمدون

به به به به چشم ما خیلی روشن. زودتر می گفتی لااقل یه گاوی گوسفندی...محسنی میکشتیم. از تلفات جدید چه خبر؟ ایشالله وقت میدین در خدمت باشیم؟ . این عنوان کتابت خودش یک حدیثه!!!!! دستت درست و خسته نباشی. . سری به بیغوله ی ما هم بزن. ماچ

کرگدن

اون بار که اومدم کتاب دومیه رو نفهمیدم کار خودته آففرین ... دستت درست و خیلی تبریک ...

s.o

سلام تبریک... امیدوارم هر لحظه بهتر باشید پیروز باشید